ZAPRASZAMY NA

GRAND PRIX

DOŁĄCZYLIŚMY DO

SKŁADKA CZŁONKOWSKA

DIETETYCZNE FAKTY I MITY /CZĘŚĆ 2

Poniżej kilka kolejnych najczęściej powtarzających się mitów odnośnie zdrowej żywności.

więcej
 
DIETETYCZNE FAKTY I MITY /CZĘŚĆ 1

Wzrasta świadomość żywieniowa Polaków. Wiemy jak istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Coraz częściej zatrzymujemy się przy sklepowych półkach, aby przed zakupem przeczytać informacje na opakowaniu. Nasłuchujemy napływających do nas z różnych stron informacji na temat zdrowego odżywiania. Jednak niestety informacje są sprzeczne…

Poniżej kilka z najczęściej powtarzających się mitów odnośnie zdrowej żywności.

więcej
 
TRENINGI A ODPORNOŚĆ

Zmęczeni mrozem, szarugą, spragnieni światła słonecznego z wytęsknieniem wypatrujemy wiosny. Ale zanim ciepło zagości w pogodzie na stałe, czeka nas okres przejściowy między zimą a wiosną.  Jest to najgorszy czas dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pogoda jest bardzo zdradliwa i niepewna. Przeplatanka zimnych i ciepłych dni, roztopy, wilgotne powietrze- sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów.  Nasze organizmy po wyczerpującej  zimie mają nie lada problem z obroną przed zarazkami. Po zimie jesteśmy słabiej odżywieni, ponieważ nie mieliśmy dostępu do świeżych produktów roślinnych, bogatych w witaminy i składniki mineralne.

więcej
 
ŻYWNOŚĆ LIGHT- DOBRODZIEJSTWO CZY OSZUSTWO?

Jogurt 0%, czekolada bez cukru, batonik fit, napój niesłodzony, majonez odtłuszczony , deser slim, chipsy light…

Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów, które według obietnic producentów mają pomagać w odchudzaniu lub otrzymaniu smukłej sylwetki. Produkty light  są to produkty spożywcze o obniżonym poziomie tłuszczu lub cukru. Oznaczałoby to, że nie trzeba rezygnować z ulubionych pokarmów tylko wybierać ich „lżejszą” wersję. Często dopisany wyraz „light” na opakowaniu stanowi wabik dla konsumenta, który kojarzy taki produkt z żywnością dietetyczną. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które wybierają produkty light, dostarczają do organizmu nawet o 30-40% kalorii więcej niż spożywając standardowe produkty! Skoro „light” , „fit”, „slim” to znaczy, że zdrowe i tym samym przyzwalamy sobie na zjedzenie większej ich ilości. Ale nie zawsze wartość kaloryczna takiej żywności jest niższa o tradycyjnej wersji, albo różni się nieznacznie.

Warto też zastanowić się co sprawia, że czekolada bez cukru nadal jest słodka, a majonez odtłuszczony wciąż ma tłustą konsystencję… Usuwając z produktu tłuszcz lub cukier, trzeba produkt poddać obróbce, dodać substancje, które zastąpią usunięty składnik. Usunięcie cukru czy tłuszczu wiąże się z pogorszeniem smaku i konsystencji, dlatego produkty light bogate są w ulepszacze smaku, zagęstniki, słodziki, barwniki i inne. Produkty te mają też obniżoną wartość odżywczą. Wraz z tłuszczem usunięte są witaminy A, D, E i K. Nadmiar sztucznych dodatków takich jak syntetyczne słodziki wywołują biegunki, pobudzają apetyt i zaburzają metabolizm. W efekcie utrudniają proces odchudzania.

Jest to żywność wysokoprzetworzona, obciąża układ pokarmowy, a składniki odżywcze są gorzej przyswajalne. A pamiętajmy, że odchudzanie nie polega tylko na ograniczeniu spożywanych kalorii. Niewłaściwie odżywiony organizm uruchomi procesy obronne, zmniejszy tempo metabolizmu i nie pozwoli na spalenie swoich zapasów czyli tkanki tłuszczowej.

 

Oprac. Marzena Pałasz
Poradnictwo Dietetyczne Smak Zdrowia
www.dietetykkonin.pl

 

 

 

 
METABOLIZM

Która sytuacja jest Tobie bliższa?

  1. Masz wrażenie, że im mniej jesz, tym bardziej przybierasz na wadze. Mimo tego, że uważasz na ilości spożytego jedzenia to nie chudniesz. Wiesz doskonale co to jest efekt jo-jo. Możesz się głodzić kilka dni ale i tak nie widzisz efektów…
  2. Jesz to na co masz ochotę. Nie pilnujesz wielkości swoich porcji. Nie ograniczasz sobie słodyczy, przekąsek. Jesz dużo, często i nie musisz liczyć kalorii, a i tak Twoja masa ciała nie wzrasta. Często słyszysz pytania typu- gdzie Ty to wszystko mieścisz?
  3. Twój sposób żywienia jest bardzo nieregularny. Jesz 2 posiłki dziennie albo nie jesz przez pierwszą połowę dnia, po czym wieczorem drzwi od lodówki się nie zamykają.

Jeśli widzisz siebie w sytuacji 1- prawdopodobnie masz bardzo wolny metabolizm. Jeżeli bardziej pasuje do Ciebie punkt 2, tempo Twojego metabolizmu jest szybkie. Natomiast jeśli Twój sposób żywienia określa punkt 3- jesteś na drodze do osłabienia tempa metabolizmu, jeśli już nie został on zahamowany.

Często w tematach związanych z dietą i odchudzaniem powtarza się to tajemnicze słowo- metabolizm.

więcej
 
poprzednia 1 2 3 następna


KALENDARIUM

grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5